1 Ağustos 2015 Cumartesi / Sıcaklık 22 C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zülküf Aydın
Zülküf Aydın
Başbakanın İşi Çok Zor
Hafta sonu Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün düzenlediği ve Şanlı Urfa Valiliğinin ev sahipliği yaptığı 20.Yerel Medya Eğitim Semineri’ne katıldım.D.S.İ 15.Bölge Konferans salonunda düzenlenen seminere Kıbrıs,Azerbaycan,Almanya ve Türkiye’nin değişik illerinden yaklaşık 200 basın mensubu katıldı.

06.04.2011 / 11:37:29

 BAŞBAKANIN İŞİ ÇOK ZOR

Hafta  sonu Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün düzenlediği ve Şanlı Urfa Valiliğinin ev sahipliği yaptığı 20.Yerel Medya Eğitim Semineri’ne katıldım.D.S.İ 15.Bölge Konferans salonunda düzenlenen seminere Kıbrıs,Azerbaycan,Almanya ve Türkiye’nin değişik illerinden yaklaşık 200 basın mensubu katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı sayın Bülent Arınç yaptı. Seminerin açılışında Bülent Arınç yanında Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, El Cezire televizyonunun Türkiye muhabiri Omar Radi Khasrhram, İhlas Haber Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Hakan İnce, Basın Yayın Daire Başkanı Bahattin Akyön, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Hilmi Bengi , Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Şeker , Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü  Akalın , Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sema  Becerikli , Adalet Bakanlığı Müşaviri Murat Aydın , Basın İlan Kurumu İlan Kontrol Hizmetleri Şefi İdris Çam ,Hürriyet köşe yazarı Vahap Munyar,da konuştu.

Sabah oturumuna geç kaldığım için sayın Arınç’ın konuşmasını dinleyemedim.                                 

Fakat daha sonra Harran otelde kendileri ile yaklaşık 7-8 dakika bir görüşmem oldu. Seminerde Sarı Basın Kartı ve Basın Özgürlüğünün konu aldığı ağırlıklı 2 konu gündeme damğasını vurdu.

Düzenlenen seminerde, bir kez daha gazetecilerin sorunlarının tartışıldığı, bilgilerinin tazelendiği ve beklentilerinin dile getirildiği bir ortam sağlandı.         

Kısacası seminerde sunulan mesleki konular, bulunduğumuz ortam,konakladığımız yer,seminere katılanlar ve organizasyona kadar her şey mükemmeldi.

*****

Şimdi asıl konumuza geçelim.

Milletvekili "aday listeleri" için geri sayım başladı.Özellikle AK Parti "aday adayı" kesiminde kalp atışları hızlanmış ve nefesler tutulmuş durumda.
Çünkü!Her merhale icra edildi,
Anketler serisi tamamlandı, ikisi açık biri de gizli olarak yapıldı.Son merhale ise Başbakanın önünde .
Temayül yoklaması,ve temayül yoklamasında AK Parti adaylarına yakışmayan, yaşanan çirkeflik ve aday adayların aldığı "oylar" hepimizin malumu...

Bunları tekrar tekrar yazmaya gerek yok.
Geçen hafta Ankara'da aday adayları "komisyon" huzurunda, kendi mülakatlarını verdiler.
Her ne kadar doğruluğu ve yanlışlığı tartışılsa da aldığım bilgilere göre çok ciddi manada soru ve sohbet icra etmişler. Kişiye özgü, " kaç para harcadın,mevcut milletvekillerinden memnun musunuz,kendinizi tanıtın,projeleriniz nelerdir,kürt açılımı için neler yapacaksınız,neden AK Parti  ?" diyenler bile var!

Genel merkez tarafından Diyarbakır’daki temayülden sonra Ankara’da mülakat  ve sonrasında da Diyarbakır’da gizli bir anket yapıldı.
Başbakan’ın da en çok önem verdiği ve aday adaylarının kaderini belirleyecek bu anket Ergani’de de yapıldı.

Diğer önemli bir etken de;Kanaat önderlerinden "bireysel" anlamda alınan görüşler.
Milletvekilleri ve milletvekili aday adayları  Diyarbakır'da halk tarafından “seviliyor mu, halkla iç içe mi,AK Partiye yakınlığı nedir “diye?
Yani; sizlerin anlayacağı AK Partinin kendi mecrasında "demokratik" eleme(!) dediği aşamaların hepsini kullandı. Bu sonuçlardan sonra "aday adayları" bir ölçüde, elekten geçmiş oldu. Elek üzerinde kalanlara hayırlı olsun diyelim.
Ama elekten düşenlere, şimdiden bir başka "bahara" diyelim!

Elek üstünde kalan 22 kişi ile  alakalı ciddi manada dedikodular ve liste sıralamaları  hakim.Daha doğrusu merak duyguları  hakim!Her seçim arifesinde  bu tür "dedikodular" icra ediliyor.
Siyasetin, "en çirkin" yüzü de bu olsa gerek.
En doğrusu bir süre daha bekleyip, MYK'dan çıkacak kararı bekleyeceğiz
O zaman listeyi göreceğiz kim var, kim yok?
Ya da, "kim ben varım" sözünü doğru söylemiş.
Gelelim; sayın Başbakan cephesine

AK Parti'nin "333 milletvekili" var... Başbakan şimdi yapsa yapsa "350'nin hesabını" yapar.
Tahminimiz... 333'ün yarısı "aday gösterilmez."Öteki yarısı aday.

Gördüğümüz kadarıyla:Başbakan "çıtayı" yüksek tutacak.
Kadınlara, gençlere ve yeni isimlere  yer verecek... İlk kez Meclis'e "30 yaş altı" milletvekili girecek.Başbakan için "kalite" kadar önemli bir başka ölçü : "Parti disiplini..." Zira seçimden sonra "büyük işler" var... "Çankaya konusu" var.
Başbakan "çok sevse, çok istese" bile, bir "bürokratlar ordusunu" Meclis'e taşıyamaz.

Aday olmayacağını bile bile istifa edenler var ise; "Olayın" 2 boyutu var... Birincisi...
"İstifa edersem ne kaybederim?.. Aday gösterilirsem ne ala... Gösterilmezsem yasa gereği ya göreve, iade... Ya da eşdeğer daha kaymaklı bir başka göreve atama."

Öteki boyut ise, "mensubiyeti... Özellikle de iktidar partisine yakınlığı göstermek."
Yine aday gösterilirse ne ala...
Gösterilmezse... Seçimden sonra, iktidarın kapısına dayanma:

 
- Sizdenim… Daha üst bir göreve getirilmeliyim.   
          
Yada ben de bu davaya hizmet ettim bana bir lokma ...                                             
 
Yani sizin anlayacağınız dilden “ BAŞBAKANIN İŞİ BU DEFA ÇOK ZOR.”

 

                                                                         

 

Okunma Sayısı : 3420
Zülküf Aydın Önceki Yazıları

YAZARLARIMIZ
Üye Girişi
    ANKET
Sizce Gençliğin Bozulma Sebepleri Nelerdir?
Uyuşturucu - (210)
İlgisizlik - (146)
Okumamak - (84)
İşsizlik - (274)
Internet Kafeler - (91)
Bahis Oyunları - (72)
Kendi Başına Buyruk - (67)
                                  
 
Mezopotamya Tıp
   Mail List