Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gururla Yürüyoruz
Gururla Yürüyoruz
Ergani Belediye Başkanı Fesih Yalçın, 4 yılını Ergani Söz’e değerlendirdi
05.09.2013 / 17:34:04    

Ergani Belediye Başkanı Fesih Yalçın, 4 yılını Ergani Söz’e değerlendirdi

 “4. Yılımızı gururla geride bıraktık”

Katılımcı, şeffaf ve halka açık bir yönetim anlayışı sergileyerek, halkın büyük taktirini kazanan Ergani Belediye Başkanı Fesih Yalçın, 4 yılı onurla ve gururla geride bıraktıklarını söyledi. Yerel Yönetimler içerisinde bölgenin en başarılı belediyesi olduğunu halk tarafından bilindiğine işaret eden Yalçın, bunu tüm vatandaşların başarısı olarak gördüğünü vurguladı.

Başkan Yalçın, 4 yılı değerlendirdi

Yalçın, 4 yıllık çalışmalarını Ergani Söz Gazetesine yaptığı çalışmaları değerlendirerek, “Belediye olarak son 4 yılda 14 trilyon borcun yüzde 70'ini ödedik.

Son 4 yılda 52'si peşin olmak üzere 56 iş makinesi ve toplu taşıma aracı aldık.

İlçemizde 24.000 öğrenciyi ücretsiz taşıyoruz.(ilk, orta, lise, dershane ve üniversite öğrencilerinin tamamını kapsıyor)

Dershanelere gidemeyen yüzlerce öğrencisini Eğitim Destek Evi vasıtasıyla sınavlara ücretsiz hazırlıyoruz.

Her Perşembe akşamı vatandaşlar belediye otobüslerine bindirilip mezarlıklara ücretsiz götürüp ibadetlerini yaptıktan sonra ücretsiz geri getiriyoruz” dedi.

Hayvan pazarı, Kültür Merkezi kuruldu

Son 4 yılda, Yeni buğday pazarı, Yeni hayvan pazarı, Kültür Merkezi, Selis Kadın Derneği kurulduğunu ifade eden Yalçın, “Mezarlıklarda yeni düzenlemeler yaparak ağaçlandırdık ve defin işlemlerini kepçelerimiz ve mezar sallarımız ile ücretsiz yapıyoruz.

Şirin evler mahallesinde vatandaşların en büyük ihtiyacı olan çok amaçlı ve konforlu taziye evini yaparak bu sıkıntılarını giderdik.

81 köyün temizliğini ve haşereyle mücadelesini yapıyor.

Belediyemiz kendi hizmet alanının dışında kalan bir çok köyün stabilize yollarını ve okullarının bahçelerini parke taşıyla döşedi. Yine su sıkıntısı çeken birçok köyün su sorununu çözdü.

Camilerimizin, taziye evlerimizin temizliğini üstleniyor, vatandaşlarımızın tüm taziyelerinde cenaze yıkama, cenaze nakil, defin ve taziye evi hizmetlerini hiçbir ücret talep etmeden yapıyor” diye konuştu.

İşçisine ve memuruna borcu olmayan tek belediye

Başkan Yalçın, Ergani Belediyesinin işçisine, memuruna, sendikasına borcu olmayan tek belediye olduklarının altını çizerek, “Ergani Belediyesinin işçisine, memuruna, sendikasına borcu olmayan, hatta 1987–1995 yılları arasında emekçilerden alınan KEY(Konut Edindirme Yardımı) paralarını dahi ödedi.

Ergani Belediyesinin mevcut çalışanları dışında son 4 yılda 370 vatandaşa istihdam sağladık.

Ergani'nin en büyük sorunu su sorunudur. Bu büyük sorun da büyük projeyle hayat buldu, arıtma santrali de dâhil ihalesi yapıldı. Çalışmalara başlandı ve maksimum 2 yıl içinde 1 milyon nüfusa yetecek su Ergani'ye verilecek, söz konusu 2 yıllık süre zarfında vatandaşlar su sıkıntısı yaşamasın diye saniyede 55 debi su elde edilen bir kaynağın da en geç bir buçuk ay içinde musluklardan akacak.

12 mahallenin 60 yıllık altyapısı büyük su projesine uygun ve modern bir şekilde yenilendi.

Çöpler belediyemizin aldığı çöp sıkıştırma araçları ile 24 saat vardiyalı çalışılıp taşınıyor” dedi.

Anayollarda çevre düzenlemesi yaptık

Anayollarda çevre düzenlemesi yaparak, kentte yakışır hale getirdiklerine değinen Başkan Yalçın, şöyle dedi:“Elazığ-Diyarbakır karayolunda çalışmalar yaparak girişimlerde bulunduk karayolları tarafından yapılan 2 tane üst geçit sayesinde daha güvenli hale getirdik.

Yaz aylarında soğuk sisleme cihazı ile ara sokaklar, köyler ve atıl alanlar, rögarlar, mahallerde bulunan çöp bidonları ve çöp sahamızda sürekli ilaçlama yaparak haşereler ve kemirgenlere karşı mücadele ediyoruz.

Mahallelerde yaptığımız yağmur suyu ve kanalizasyon çalışmaları sayesinde sel felaketlerinin önüne geçtik.

Eski ve ilkel olan kanalizasyonları yenileyerek mahallelerin tümünü kanalizasyon hattına kavuşturduk.

Ergani’nin en büyük sorunu olan ve yıllardır bitmeyen altyapı sorunlarını büyük ölçüde sona erdirdik.

Çok eski ve paslanmış kullanılamaz halde olan içme suyu hattı şebekelerini yeniledik onlarca yeni su kuyuları açtık.

Şehrimize yeni yollar kazandırdık. Asfalt çalışmalarına ve parke döşemelerine ağırlık verdik ve devam ediyoruz.

Son 4 yıl içerisinde toplam 600.000 m2 (600 dönüm)'lik üstyapıya parke taşı döşendi. Bunun yanında Ergani'deki okulların yüzde 70'nin bahçesine de parke taşı döşendi. Ha bu arada birçok köy okuluna da aynı hizmetin gittiğini söylemeyi unutmayayım.

Ergani Belediyesinin 73.000 m2 (73 dönüm) üzerine inşa edilecek olan yeni otogar projesinin de iller bankasında ihale edilmek üzere bekliyor.

Bu arada bu tesis elektrik enerjisini de güneşten üretecek. Bir dönem çöl kıraç bir dağ olan

Zülküfil Peygamberin Makam Dağına yaklaşık 4 bin 500 adet fidanla hayat verdik.

Bunun dışında da şimdiye kadar okullara ve kırsal alanlara dağıtılan fidan sayısı 15.000, Medeniyet ilk yaşandığı. Hilar Mağaraları bakımsız virane bir yerdi.

Ama bugün gün yüzüne çıkmış bir tarih var orda. Belediyemiz 5 bin m2'lik araziyi satın alıp Röleve ve Müze Müdürlüğüne hibe etti. Aynı zamanda bizim belediyemizin ekolojik programları da sağlam.

2015 yılında faaliyete girecek olan DİÇEM projesiyle çöp arıtma sistemine geçilecek ve atık, çöp ne varsa geri dönüştürülecek.

Şüphesiz bu gezegende sadece insanlar yaşamıyor. Ergani Belediyesi Sokak hayvanlarını koruma ve yaşatma konusunda yaptığı çalışmalardan dolayı HAYTAP'tan ödül ve tebrik almış sayılı belediyelerden biridir”

40 Yıldır unutulan sokaklara hizmet götürdük

Başkan Yalçın, 40 yıldır unutulan Ergani’nin birçok sokaklarına ilk kez hizmet götürdüklerine işaret ederek, “Yaptıklarımız ve yapacaklarımız her zaman için Erganili vatandaşlarımızın menfaatine olmuştur. Yukarıda saydığım hizmetlerin tamamını kendi öz kaynaklarımız ve ekip arkadaşlarımız ile başardık. Dolayısı ile 4 yıllık bir süreyi geride bırakır iken emeği geçen tüm herkese ben ve meclis üyelerim adına teşekkürü borç biliyorum” dedi.

Okunma Sayısı : 3528
ergani söz logo

YAZARLARIMIZ
Üye Girişi
Severler Petrol
    ANKET
Sizce Gençliğin Bozulma Sebepleri Nelerdir?
Uyuşturucu - (210)
İlgisizlik - (146)
Okumamak - (84)
İşsizlik - (274)
Internet Kafeler - (91)
Bahis Oyunları - (72)
Kendi Başına Buyruk - (67)