Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyarbakır Adayları Netleşmeye Başlıyor
Diyarbakır Adayları Netleşmeye Başlıyor
12 HAziran seçimlerine az bir zaman kala aday adayları metleşmeye başlıyor
08.03.2011 / 16:27:14    

AKP DİYARBAKIR ADAYLARI NETLEŞMEYE BAŞLIYOR

  

Genel ve yerel seçimlerde BDP ve geleneği olan partiler karşısında Diyarbakır'da hezimete uğrayan AKP, 12 Haziran tarihinde yapılacak milletvekili genel seçimleri öncesinde Kürt illerini ve Diyarbakır'ı mercek altına aldı. Bu hafta yapılacak resmi aday adayı başvurularında AKP'nin Diyarbakır’da en az bir kadın aday göstermesi beklenirken, seçim propagandası çerçevesinde halk konserleri, SODES projelerinin tanıtım ve etkinlikleri ile yardımların dağıtılması gündemde.

 

Yaklaşan milletvekili genel seçimleri öncesinde AKP'nin Diyarbakır'da milletvekili aday adaylarının resmi başvurusu 8 Mart tarihinde başlıyor. Resmi aday adayı başvuruları öncesinde halen Diyarbakır'dan milletvekili seçilen en az 3 kişinin yeniden aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılırken, AKP'nin bir kadın aday göstermesi de gündemde.

 

İsmi geçen kadın adaylardan seçilen olursa AKP'nun tek başına yada koalisyon şeklinde kurulacak hükümette Kürt illerinden çıkan bir kadın adayının kabinede yer alması planlanıyor.

 

İsmi Geçen Kadın Adaylar

 

AKP çevrelerinde tartışılan kadın adaylar ise halen Dicle Üniversitesi Rektörlüğü'nü yürüten ve bir önceki genel seçimlerde Diyarbakır'dan aday gösterilen ancak seçilemeyen Prof. Dr. Ayşe Jale Saraç, Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nezahat Barutçu ile Güneydoğu Sanayici ve Işadamları Derneği (GÜNSIAD) Başkanı Şah Ismail Bedirhanoğlu'nun eşi eczacı Filiz Bedirhanoğlu.

 

29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde kapatılan DTP'nin yüzde 65 oranında oy oranına karşılık, yüzde 32'lerde kalan, 2007 milletvekili genel seçimlerinde ise ancak 191 bin 214 oy alabilen AKP, 12 Haziran tarihinde yapılacak milletvekili genel seçimlerinde Yüksek Seçim Kurulu'nun son aldığı kararla milletvekili sayısı 10'dan 11'e yükselen Diyarbakır'da en az 7 milletvekili çıkarmanın hesabını yapıyor.

 

Kimler Aday Olacak?

 

AKP'nin Diyarbakır'da milletvekili aday adayları arasında halen Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yapan Mehdi Eker, Başbakan Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen Diyarbakır milletvekili Ihsan Arslan ile milletvekili Abdurahman Kurt'un,Osman Aslan'ın  isimleri ilk sıralarda geçerken, işadamları Fahrettin Kurt, Maden Tetkik Arama Bölge Müdürü Ekrem Tosun ,Ali Ihsan Kaya, Özel Veni Vidi Hastanesi sahibi Abdurahman Açıkgöz, Mustafa Canoruç, AKP eski Diyarbakır Il Başkanı Baki Aksoy ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Selahattin Ertaş'ın isimleri de aday adayları arasında yer alıyor. Selahattin Ertaş, geçen haftadan itibaren Diyarbakır'a gelerek seçim çalışmalarına başladı ve yerel gazetecilerle görüşmesini sürdürüyor.

 

Erdoğan”Temayül Yoklamalarına Bakmayacağız”

Başbakan Erdoğan 12 Haziranda yapılacak Milletvekili aday belirlemelerinde temayül yoklamalarını çokta dikkate almayacaklarını söyledi.Erdoğan”YSK önümüzdeki günlerde takvimi yayınlayacak. Biz de aday belirleme konusundaki takvimimizi belirliyoruz. Genişletilmiş il başkanları toplantımızda arkadaşlarım bu toplantıyı yapacaklar. 12 Haziran seçimleri öncesinde de parti içi demorkasiyi en ideal biçimde uygulayacağız. Sürekli bazı çevreler bizim sistemimizi anlayamadılar. Bakın biz milletvekillerimizi temayül yoklamasına sokmuyoruz. Ama bir temayül yoklaması yapacağız. Temayül yoklaması bizde belirleyici değildir. Buralarda kurumsal bir tutum izlenebiliyor. 

81 ilde yapılan bir kamuoyu araştırmasını bitirdik. Ama ikinci bir röntgeni çekeceğiz. Halkın kendi ilinde kimi istediğine bakacağız. Bazı illerde kamuoyu şirketlerini baskı altına almak isteyenleri de biliyoruz. İli ve teknolojilerin tüm imkanlarını seferber ederek en ince ayrıntısına kadar çalışmalarımızı yapacağız"dedi.

 

 

Okunma Sayısı : 4053
sayfamız

YAZARLARIMIZ
Üye Girişi
Bayan Bot
    ANKET
Sizce Gençliğin Bozulma Sebepleri Nelerdir?
Uyuşturucu - (194)
İlgisizlik - (143)
Okumamak - (79)
İşsizlik - (265)
Internet Kafeler - (88)
Bahis Oyunları - (70)
Kendi Başına Buyruk - (59)